Bonnkonvensjonens liste 2

Publisert av Miljødirektoratet Lag rapport

Bonnkonvensjonens Liste 2 er mer omfattende enn Liste 1 og inneholder arter som vanligvis ikke er truet av utryddelse. Internasjonalt samarbeid er imidlertid påkrevet for å sikre artene tilstrekkelig vern. Medlemslandene skal bestrebe seg på å inngå regionale avtaler som sikrer vern. Eksempler på slike er avtalen om vern av flaggermus i Europa, albatrossavtalen og avtalen om vannfugl i Europa og Afrika.

Norske arter på Bonnkonvensjonens liste 2

Norsk navn

Vitenskapelig navn

Liste

Avosett

Recurvirostra avosetta

II

Bergand

Aythya marila

II

Boltit

Charadrius morinellus

II

Brandtflaggermus

Myotis brandtii

II*

Bredøreflaggermus

Barbastellus barbastellus

II*

Brugde

Cetorhinus maximus

II

Brunnakke

Anas penelope

II

Børsteflaggermus

Myotis nattereri

II*

Delfin

Delphinus delphis

II NØ+

Dobbeltbekkasin

Gallinago media

II

Dvergfalk

Falco columbarius

II

Dvergflaggermus

Pipistrellus pipistrellus

II*

Dverg-
fluesnapper

Ficedula parva

II

Dverglo

Charadrius dubius

II

Dvergsnipe

Calidris minuta

II

Fiskeørn

Pandion haliaetus

II

Fjellmyrløper

Limocola falcinellus

II

Fjellvåk

Buteo lagopus

II

Fjæreplytt

Calidris maritima

II

Gravand

Tadorna tadorna

II

Grindhval

Globicephala melaena

II NØ

Grønnstilk

Tringa glareola

II

Grå-
fluesnapper

Muscicapa striata

II

Grågås

Anser anser

II

Gulnebblom

Gavia adamsii

II

Havelle

Clangula hyemalis

II

Havert

Halichoerus grypus

II Ø

Heilo

Pluvialis apricaria

II

Hvithval

Delphinapterus leucas

II

Hvitkinngås

Branta leucopsis

II

Hønsehauk

Accipiter gentilis

II

Håbrann

Lamna nasus

II

Isbjørn

Ursus maritimus

II

Islom

Gavia immer

II

Jaktfalk

Falco rusticolus

II

Kanadagås

Branta canadensis

II

Knekkand

Anas querquedula

II

Knoppsvane

Cygnus olor

II

Kongeørn

Aquila chrysaetos

II

Kortnebbgås

Anser brachyrhyncus

II

Krikkand

Anas crecca

II

Kvinand

Bucephala clangula

II

Kvitnos

Lagenorhynchus albirostris

II NØ

Kvitskjeving

Lagenorhynchus acutus

II NØ

Laksand

Mergus merganser

II

Langøreflaggermus

Plecotus auritus

II*

Lappfiskand

Mergus albellus

II

Lerkefalk

Falco subbuteo

II

Makrellterne

Sterna hirundo

II

Musvåk

Buteo buteo

II

Myrhauk

Circus cyaneus

II

Myrrikse

Porzana porzana

II

Myrsnipe

Calidris alpina

II

Narhval

Monodon monoceros

II

Nebbhval

Hyperoodon ampullatus

II

Nise

Phocaena phocaena

II NØ+

Nordflaggermus

Eptesicus nilssonii

II*

Praktærfugl

Somateria spectabilis

II

Pigghå

Squalus acanthias

II

Ringgås

Branta bernicla

II

Rødnebbterne

Sterna paradisaea

II

Sandlo

Charadrius hiaticula

II

Sangsvane

Cygnus cygnus

II

Siland

Mergus serrator

II

Sivhauk

Circus aeruginosus

II

Sjøorre

Melanitta fusca

II

Skimmelflaggermus

Vespertilio murinus

II*

Skjeand

Anas clypeata

II

Skjeggflaggermus

Myotis mystacinus

II*

Skogsnipe

Tringa ochropus

II

Smålom

Gavia stellata

II

Snadderand

Anas strepera

II

Snøgås

Anser caerulescens

II

Sothøne

Fulica atra

II

Spekkhogger

Orcinus orca

II

Splitterne

Sterna sandvicensis

II

Spurvehauk

Accipiter nisus

II

Steinkobbe

Phoca vitulina

II ØV

Stjertand

Anas acuta

II

Stokkand

Anas platyrhynchos

II

Storflaggermus

Nyctalus noctula

II*

Storlom

Gavia arctica

II

Svartand

Melamitta nigra

II

Svarthvit fluesnapper

Ficedula hypoleuca

II

Sædgås

Anser fabalis

II

Taffeland

Aythya ferina

II

Temminck-
snipe

Calidris temminckii

II

Toppand

Aythya fuligula

II

Trane

Grus grus

II

Troll-
flaggermus

Pipistrellus nathusii

II*

Tumler

Tursiops truncatus

II NØ+

Tundragås

Anser albifrons

II

Tårnfalk

Falco tinnunculus

II

Vandrefalk

Falco peregrinus

II

Vann-flaggermus

Myotis daubentonii

II*

Vepsevåk

Pernis apivorus

II

Vipe

Vanellus vanellus

II

Ærfugl

Somateria mollissima

II

Åkerrikse

Crex crex

II

Ål

Anguilla anguilla

II

Forklaring til koder i listene:
* = bare europeiske bestander
N = Nordsjøen
Ø = Østersjøen
NØ+ = Nordsjøen, Østersjøen, Middelhavet, Svartehavet og noen andre regioner
V = Vadehavet